HISTORIA ATOMÓWEK


Klub powstał w 2005 roku z inicjatywy Macieja Sikorskiego,
który chciał grać w rugby, a przy tym dobrze się bawić.
W ciągu kilku lat, dzięki zaangażowaniu oraz pracy i pasji trenerów, zawodników oraz sympatyków BBRC Łódź, osiągnęliśmy wspólnie sukces, ukoronowany stworzeniem drużyny rugby 15-osobowego seniorów, sekcji żeńskiej seniorek i kadetek, sekcji młodzieżowych: juniorów i kadetów.W 2009 roku na treningach zaczęły pojawiać się dziewczyny i dzięki zaangażowaniu Zbigniewa Grądys powstała sekcja żeńska, która istnieje do dnia dzisiejszego.
Nasz klub może pochwalić się wieloma Reprezentantkami Kraju w kategoriach zarówno seniorskich jak i juniorskich.
Najbardziej znana to Marta Jarecka, która jako pierwsza w historii przyłożyła punkty drużynie z Walii i grała w najwyższej klasie rozgrywek w Europie.„KRÓTKA HISTORIA KOBIECEGO RUGBY W ŁODZIŁódź może być dumna – po drużynach z Pomorza i Sochaczewa jesteśmy kolejnym ośrodkiem, w którym istnieje żeńska sekcja rugby.
– Od samego początku istnienia naszej drużyny staraliśmy się zachęcić kobiety do grania w rugby. W przeciągu pięciu lat pojawiały się pojedynczo i trenowały razem z chłopakami – mówi Zbigniew Grądys.

Nasze osiągnięcia:
Sezon 2010 – trener Zbigniew Grądys
III Miejsce w Mistrzostwach Polski Beach Rugby IV Miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet
Sezon 2011 – trener Zbigniew Grądys
II Miejsce w Mistrzostwach Polski Beach Rugby VI Miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet
Sezon 2012 – trener Zbigniew Grądys/Damian Klimek
V Miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet
Sezon 2012/2013 – trener Damian Klimek
II Miejsce w Mistrzostwach Polski Beach Rugby VI Miejsce w Mistrzostwach Polski Kobie
Sezon 2013/2014 – trener Damian Klimek
VII miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet
Sezon 2014/2015 – trener Amadeusz Kottas
VII miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet oraz I miejsce na Warsaw Rugby Festival
Sezon 2015/2016 – trener Zbigniew Grądys, Amadeusz Kottas
XII miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet
Sezon 2018 – trener Zbigniew Grądys
II Miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet U16 w Rugby7
Sezon 2018/2019 – trener Zbigniew Grądys, Ernest Hejna, Szymon Walczak
II miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet U16 w Rugby7 oraz I miejsce w Turnieju Prague Youth Rugby Festival – Rugby7 U16
Sezon 2019/2020 – trener Zbigniew Grądys, Ernest Hejna, Szymon Walczak
IV miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet U16 w Rugby7 IX miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet w Rugby7 IV miejsce w Turnieju Kobiet U19 w Sopocie III miejsce turniej U19 KRAKÓW SEVENS

Dziewczyną, która najdłużej trenuje w BBRC Łódź, bo od 2007 roku jest Edyta Krukowska,
która zaczęła przychodzić na treningi ze swoim chłopakiem, Jarkiem Mazurkiewiczem – najlepszym zawodnikiem w 2009 r.
– Rugby po raz pierwszy pokazał mi mój chłopak, kadrowicz, chciałam więc poznać to, co stanowi dla niego tak ważną część jego życia. Dyscyplina ta daje ogromne możliwości wszechstronnego rozwoju i stanowi wyzwanie, poza tym ważni są ci wspaniali ludzie, których dzięki niej poznałam – mówi Edyta.
Po Edycie pojawiały się kolejne dziewczyny. Przełomowym momentem w istnieniu drużyny było pojawienie się w listopadzie 2009 roku Joanny Mielcarek oraz Adrianny Góras (byłej zawodniczki Tygrysic Sochaczew), które zaprosiły na treningi swoje znajome i koleżanki.
– Rugby to bardzo ciekawy sport, który spodobał mi się. Trenowanie go sprawia mi przyjemność. Rugby kobiece to coś nowego, chciałabym również pokazać, że kobieta także może być rugbistką. – mówi Joasia.
Trenujących dziewczyn jest 12, ale żeby można było spokojnie myśleć o graniu potrzeba ok. 20. zawodniczek – mówi Zbigniew Grądys.
Uważam, że szanse na powstanie poważnej sekcji kobiecej są duże, bo rugby staje się coraz bardziej popularne. Sekcja Żeńskiego Rugby w naszym klubie na razie stawia pierwsze kroki. ” – tekst z 2009 roku